Elewacje z granitu i innych rodzajów kamienia


Elewacja to zewnętrzna powierzchnia ściany budynku, którą w zależności od położenia względem ulicy określa się mianem frontowej, bocznej, tylnej lub ogrodowej. Przednia elewacja budynku, przeważnie najbardziej reprezentacyjna, nosi także miano fasady. Do wykończenia elewacji stosuje się tynk, drewno, cegłę oraz kamień naturalny, który jest jednym z najbardziej cenionych materiałów. Jeszcze do niedawna elewacja z kamienia kojarzyła się głównie z budownictwem monumentalnym i obiektami użyteczności publicznej, obecnie elewacja z piaskowca i granitu coraz częściej zdobi ściany domów jednorodzinnych.

Nieco rzadziej stosuje się trawertyn i marmur, które są mniej odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, lecz dzięki walorom estetycznym pozwalają uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny. Oferowane przez nas rodzaje kamienia sprawdzą się nie tylko jako okładzina ścian zewnętrznych budynków, lecz dzięki bogatej strukturze i szerokiej gamie kolorystycznej mogą być wykorzystane także wewnątrz pomieszczeń, w salonie, kuchni, przedpokoju lub w łazience.

Elewacja z kamienia – ekologiczna i trwała

Kamień naturalny to surowiec, który idealnie nadaje się do wykończenia domu. Jest trwały, funkcjonalny i łatwy w utrzymaniu czystości. Dzięki nowoczesnym technologiom obróbki świetnie sprawdza się jako materiał elewacyjny o trwałości nieporównywalnej z żadną inną okładziną. Kamień naturalny nie jest jednorodnym fabrykatem, każdy kawałek skały jest unikalny i jedyny w swoim rodzaju. Żaden inny materiał nie ma tak bogatej kolorystyki i zróżnicowanej tekstury, dlatego elewacja z kamienia doskonale sprawdza się jako wykończenie ścian zewnętrznych domu.

Elewacja z piaskowca

Większość elewacji kamiennych wykonywana jest z piaskowców, za których użyciem przemawia stosunkowo jednolita barwa i tekstura, a także niewygórowana cena. Piaskowiec wstępuje najczęściej w kolorze jasnokremowym, beżowym, szarym i żółtym. Elewacja z piaskowca jest odporna na mróz i działanie kwaśnych związków chemicznych zawartych w atmosferze. Wadą może być z kolei duża porowatość kamienia. Piaskowiec w stanie surowym przepuszcza wodę i inne płyny, dlatego wymaga wcześniejszej impregnacji.

Elewacja z granitu

Granit jest najbardziej trwałym spośród wszystkich rodzajów kamienia, dlatego elewacja z niego wykonana jest praktycznie niezniszczalna. Okładzina elewacyjna z granitu jest odporna na ścieranie i zarysowania, a także na mróz, wodę i inne niekorzystne czynniki atmosferyczne. Granit dostępny jest w wielu wzorach i kolorach, od jasnoszarego i beżowego, po ciemny grafit i głęboką czerń. Przy zakupie elewacji granitowej bardzo ważne jest, żeby poszczególne płyty kamienne pochodziły z jednego bloku granitu, gdyż mimo tego samego gatunku mogą różnić się od siebie wzorem i odcieniem.